Pomysł rozszerzonej klawiatury zrodził się kilkanaście lat temu, ale jak to zwykle bywa brak czasu nie pozwolił mi zająć się tym na poważnie. Obecne klawiatury są bardzo niewygodne dla ludzi posługujących się większym alfabetem niż łaciński. Większość osób, które ma coś do powiedzenia przy projektowaniu klawiatur niestety używa tylko podstawowych znaków łacińskich.

Ten projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie klawiatury prawdziwie uniwersalnej. Takiej, którą można używać szybko i wygodnie pisząc w dowolnym języku świata.

Po zastosowaniu dwóch modyfikatorów i standardowego klawisza podnoszącego powinny pozwolić na zapisanie wszystkich znaków tzw. bazowych (radical). Taka klawiatura nie jest dużo dłuższa od zwykłej. Jeśli chce się zachować ten sam układ klawiszy zajęła by 3–4 cm więcej. Na pewno będzie krótsza niż obecne z wydzieloną częścią numeryczną. Nie narzucam zmiany układu klawiatury. Może to być jak dotychczas w systemie lub może być przełącznik na samej klawiaturze. Proponuję też zrezygnować z klawiszy [PrtScr] [Scroll Lock] [Pause] na rzecz większej liczby klawiszy funkcyjnych. Człowiek lepiej umie posługiwać się potencjometrami nastawnymi niż klawiszami dlatego zachęcam by klawiatura miała dwa ułożone nad klawiszami [Ins], [Home] itp. Dodatkowo do każdego klawisza z opisem w języku angielskim dodałem przykładowe opisy graficzne. Pokrętła mogą służyć nie tylko do sterowania głośnością, ale i do poruszania się po mapach czy zwiększania lub zmniejszania grafiki.

Ilość przełączników modyfikujących jest większa o dwa językowe, [Ctl], [Alt], [Shift], [Menu]. Przełączników stałych jest tyle samo: [Caps Lock], [Ins] ([Num Lock] tylko w dodatkowej klawiaturze numerycznej). Dodatkowo są: twarda spacja, paragraf, znaki techniczne jak stopień, znak średnicy, pi itp.

Zakładam, że wykonane zostaną dwa rodzaje klawiatur. Pełna klawiatura tzw. duża z nieobowiązkowym blokiem numerycznym. Mała klawiatura do laptopów i innych miejsc jak kioski informacyjne czy ekran na telewizorze lub monitorze. Oczywiście będzie też klawiatura w telefonach komórkowych, ale ta już nie będzie pełna a tylko będzie zawierać wszystkie litery.

Wiele osób jest przekonanych, że wszystkie klawiatury na świecie są takie same. Nie jest to prawdą. Klawiatury japońskie posiadają dodatkowe klawisze:

Klawiatury firmy Apple mają dodatkowy klawisz ±§. Jak widać nawet ilość klawiszy nie jest zawsze zachowana, o klawiszach multimedialnych nie wspominam.

Takie klawiatury nadają się idealnie do tabletów z wirtualną klawiaturą.

Jacek Szewczyk

Reklamy

Komentarzy 5 to “O projekcie”

 1. mx said

  Ciekawa jaki trzeba mieć rozstaw palców żeby trzymając palec wskazujący na „j” kliknąć małym palcem w enter

 2. Gf said

  A jaki trzeba mieć rozstaw by naciskać w i enter! To dopiero coś 😉

  Mi się podoba. Ciekawe czy ktoś by wyprodukował taka klawiaturę.

 3. Freja said

  Ino W i Entera nie naciska się palcami tej samej ręki 🙂

 4. FreakSoap said

  Po co produkowac uniwersalna klawiature hdzie trzeba sie uczyc jej obslugi jezeli zwykla najtansza klawiatura za 10zl jest dostaczenie dobra? Chyba ze ktos zna te wszystkie jezyki swiata….?;)

  • klawiatura said

   A kto powiedział, że nowa będzie kosztowac więcej niż 10zł? 😉 po za tym możesz na niej pisac dokładnie tak samo jak na klawiaturze, tylko nie bedziesz chciał bo bedzie wygodniej pisac normalnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: